Soczewki kontaktowe - czy są dobre dla każdego?

Soczewki kontaktowe - czy są dobre dla każdego?

Redakcja

2016-12-13

brak komentarzy

Soczewki kontaktowe korygują różnorodne wady wzroku. Soczewki noszą krótkowidze oraz dalekowidze. Da się korygować nimi astygmatyzm oraz zeza, soczewki progresywne zaś doskonale służą ludziom po 40 roku życia, którzy nieprawidłowo widzą blisko. A jeżeli ktoś chce posiadać hime gyaru - przy użyciu barwnych soczewek robi sobie oczy lalki.

Kto nie może nosić soczewek kontaktowych

Jest parę przeszkód do stosowania soczewek kontaktowych:

  • stany zapalne gałki ocznej;
  • zespół suchego oka (nie w każdym przypadku);
  • stany obniżonej wydolności;
  • dotkliwe modyfikacje zaburzenia gospodarki hormonalnej (na przykład w okresie ciaży a także przekwitania);
  • cukrzyca;
  • nadczynność tarczycy;
  • dotkliwe alergie;
  • notoryczne zapalenia dróg oddechowych.

Soczewki progresywne po 40 roku życia

Młode oko prosto a także sprawnie przestawia ostrość wzroku z bliskiej odległości na daleką oraz  z powrotem. Nie posiada także problemów  z widzeniem odległości pośrednich. Rozpiętość akomodacji ( ponieważ tak określa się ta rola oka) u dziecka to choćby 14,0 dioptrii. Po 40 zmniejsza się do 2,0 - 3,0 dioptrii. Rezultat okazuje się taki, że coraz gorzej widzimy z bliska. Ludzie z zaburzonym widzeniem dali do niedawna musiały korzystać z okularów lub soczewek dwuogniskowych, co jest bardzo uciążliwe, przecież dawały one ostre widzenie dali oraz bliży, ale odległości pośednie widziane były nieostro. Następnie objawiły sie okulary progresywne, a nastepnie soczewki kontaktowe progresywne, które naśladują całkowicie funkcje akomodacji oka oraz płynnie docierają z wzroku daleko na widzenie blisko, biorąc pod uwagę wszelkie odległości pośrednie.

Soczewki na miesiąc

Soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, których nie zdejmuje się choćby na noc, są szczególnie komfortowe. Niestety nie nadają się do wrażliwych oczu, nie są w stanie ich także nosić osoby, które posiadają jakikolwiek kłopot z dostatecznym produkowaniem łez i przebywające nagminnie w przestrzeniach, gdzie unosi się sporo kurzu. Drobinki bowiem zbierają się na soczewkach oraz organiczny proces omywania oka przy użyciu filmu łzowego może sobie z nimi nie poradzić. Do pływania w owych soczewkach należy mieć dość dokładnie dostosowane okulary pływackie.Musimy także okazać się czujnym a także reagować na symptomy płynące z oka. Jeżeli czujemy dyskomfort, świerzbienie, swędzenie lub ból w oku musimy soczewki zdjąć a także odpocząć od nich co najmniej sześć godz.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Leczenie chorób