Rtęć i chlor i inne szkodliwe substancje w domu

Rtęć i chlor i inne szkodliwe substancje w domu

Redakcja

2016-09-25

brak komentarzy

Symbolem współczesnego świata jest otaczająca nas dosłownie wszędzie chemia. Dużo rzeczy dziennego użytku wytwarzanych jest w wielkich fabrykach i przedsiębiorstwach przy użyciu składników sztucznych. Nic więc dziwnego, że substancje toksyczne magazynują się w naszych ciałach. Nikt z nas nie konsumuje chemii umyślnie, szczególnie że wiedza dotycząca prawidłowej diety jest na coraz wyższym poziomie. Dużo trucizn ukrywa się mimo wszystko w przedmiotach dziennego użytku. Są dosłownie wszędzie, a korzystają z nich wszyscy członkowie rodziny. Co stanowi dla ludzkiego ciała najwyższe niebezpieczeństwo?

Rtęć

Rtęć to drugi po plutonie najbardziej szkodliwy związek na kuli ziemskiej. Nie ulega biodegradacji oraz przejawia szczególnie niezdrowy wpływ na ciało. I dlatego także zdecydowano o całościowym wyeliminowaniu z obrotu znanych dawniej termometrów rtęciowych. Jak się mimo wszystko okazuje rtęć wciąż jest obecna w naszych domach, szczególnie tych dawno niemodernizowanych. Związek taki odnaleźć da się w świetlówkach, a także w oknach.

Znaczna część okien w Polsce posiada dodatek rtęci. Związek ten jest ogólnie wykorzystywany w wytwarzaniu szczeliw na bazie poliuretanu. Jest niegroźny, o ile jest w nieprzepuszczalnym oknie. Jeżeli jednak okno pozostanie uszkodzone lub wyjęte oraz nieprawidłowo zutylizowane, rtęć bez trudu dostaje się do otoczenia. Wnika w glebę i wody gruntowe.

Mieszanie preparatów chemicznych

Artykuł do mycia zlewu kuchennego, pianka do szorowania piekarnika, żel do odkażenia toalet – to wyłącznie co poniektóre ze środków, które mamy w mieszkaniu. Pełno w nich składników sztucznych, które wchodzą w reakcje między sobą.

Najbardziej szkodliwy wydaje się być chlor, który wykorzystywany w wielkich proporcjach jest drażniący. Może dodatkowo spowodować poważne zatrucia i naruszyć drogi oddechowe. Nie można także połączyć chloru z produktami o odczynie kwaśnym (odrdzewiacz, ocet). Ta kombinacja przynosi wytwarzanie się wielkich ilości tlenku chloru. Substancja ta okazuje się śmiertelnie szkodliwa.

Opłaca się ograniczyć ilość sztucznych środków do mycia. Coraz większą popularnością cieszą się naturalne preparaty do czyszczenia robione na podstawie octu, sody oczyszczonej oczyszczonej oraz cytryny. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Leczenie chorób