Prawidłowa higiena jamy ustnej - mity!

Prawidłowa higiena jamy ustnej - mity!

Redakcja

2016-11-20

brak komentarzy

Wokół tematu prawidłowej higieny jamy ustnej urosło wiele mitów. Dając im wiarę, możemy całkiem nieświadomie zaszkodzić swojemu zdrowiu, wobec tego dobrze zawsze się z nimi rozprawić. Sprawdź, jakich grzechów się wystrzegać, by radować się zdrowym uzębieniem.

Mycie zębów po każdym jedzeniu

Sięganie po pastę oraz szczoteczkę zaraz po posiłku naraża nasze szkliwo na defekt. Jest tak wobec tego, że występujące w posiłku kwasy zbierają się na wierzchniej warstwie zębów, a szczotkowanie powoduje, że wcieramy je, wystawiając szkliwo na demineralizację oraz osłabienie. By system taki zaszedł w sposób naturalny, z myciem zębów zaleca się poczekać ok 20-minut, szczególnie jeśli spożywany posiłek był kwaśny. Tyczy się to na wstępie soków oraz kwaśnych owoców, surowych jarzyn i kiszonek. Zaraz po jedzeniu możemy sięgnąć bezcukrową gumę do żucia.

Precyzyjne płukanie jamy ustnej po myciu zębów

To bardzo często popełniany błąd higieny jamy ustnej. W paście jest cenny dla kondycji zębów wapń oraz fluor, które pełnią szczególnie istotną funkcję w zapobieganiu próchnicy. Mocne płukanie znaczną ilością płynu powoduje, że wyzbywamy się tych pierwiastków, nie dając im szans absorpcji w szkliwo. Nie sprzyja nam dodatkowo wypłukiwanie śliny – razem z nią wyzbywamy się obecnej w niej amylazy, wskutek czego zbilansowanie poziomu pH w jamie ustnej jest dużo bardziej kłopotliwe.

Używanie płynu do płukania jamy ustnej

Wiadomo nie każdy produkt może wyrządzić krzywdę. O tym, czy stosowanie go powoduje korzystny, czy niekorzystny wpływ na zęby, przesądza skład. Jeśli w zawartości jest obecny alkohol, dobrze wycofać się z zakupu. Artykuł może wywoływać zbyt duże przesuszenie śluzówki jamy ustnej, będąc przyczyną tworzenia się aft. W wyniku korzystania z takiego płynu zęby mogą stać się nadmiernie wrażliwe, przez przyjmowanie gorących lub chłodnych składników będzie wywoływać ból. W razie, gdy pojawią się skutki tego, opłaca się spróbować rozwodnić płyn. 

Stosowanie szczoteczki z twardym włosiem

Mimo że okazywać się może, że w ten sposób zęby staną się czystsze oraz bielsze okazuje się, że twarde włosie szczoteczki wpływa wyłącznie na ich niekorzyść. To z całą pewnością zdecydowanie bardziej gibkie oraz delikatne powierzchnie dobrze oczyszczają przestrzenie między zębami oraz szybciej dosięgają do najgłębszych zakątków. Nie uszkadzają przy tym szkliwa oraz powodują podrażnienia dziąseł, co wielokrotnie zdarza się w trakcie obmywania zębów szczoteczką z ostrym włosiem.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Leczenie chorób