Poznaj lecznicze właściwości czosnku!

Poznaj lecznicze właściwości czosnku!

Redakcja

2016-08-25

brak komentarzy

Średnio od sześciu do 8 razy w okresie roku dzieci łapią zwykłe przeziębienie, u dojrzałych ta statystyka okazuje się nieco zdecydowanie bardziej optymistyczna, plasując się w przedziale od 2 do czterech zachorowań na rok. oznaki, których doświadczamy w okresie zachorowania, powodują nam wielki dyskomfort – wobec tego zaopatrujemy się w wszechobecne substancje wzmacniające układ odpornościowy. Stale okazują się one ciężarami na rzecz portmonetki, wobec tego zaleca się wybrać tańszą a także tak samo efektywną alternatywę – czosnek i jego lecznicze właściwości.

Obecność aktywnych związków

Przemiany chemiczne zachodzące w czosnku okazują się dosyć złożone a także najprawdopodobniej powstały jako mechanizm samoobronny owej rośliny. W nietkniętym warzywie znajdują się dużo związków posiadających w składzie atomy siarki, do których zalicza się m.in. allina. W sytuacji gdy czosnek ulega fizycznej przemianie, bywa krojony lub miażdżony, zostaje aktywowany enzym allinaza, wskutek czego buduje się allicyna. Ta nagła aktywacja enzymu allinazy w trakcie obróbki czosnku wpływa również do wydzielania charakterystycznego zapachu kojarzonego z czosnkiem. W związku z tym także nietknięty czosnek nie ma takiej ostrej woni – nie dochodzi w nim do raptownej aktywacji allinazy. Po mechanicznej obróbce aktywna konwersja do allicyny zostaje ograniczona oraz przechodzi także wyraźne wytwarzanie zapachu.

Wpływ na układ immunologiczny

Teraz uważa się że to z całą pewnością allicyna okazuje się związkiem, dzięki któremu czosnek funkcjonuje prozdrowotnie. Ostatnie badania na pojedynczych komórkach wskazują, że wyciąg ta ma cechy antymikrobiczne a także antywirusowe.

Poznaj też właściwości lecznicze bazylii.

Jak często jeść

Jako ogólną rekomendację w celu poprawy wydolności poleca się jedzenie jednego ząbka czosnku na dzień, niewykluczone bywa również stosowanie wyciągu tego warzywa. trzeba podkreślić, że systematyczne jedzenie czosnku okazuje się czasami powiązane z pojawieniem się nieświeżego oddechu. Co poniektóre osoby mogą także mieć uczulenie na czosnek wtedy powinni wstrzymać się od jego jedzenia.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowe odżywianieDiety