Lecznicze właściwości lnu

Lecznicze właściwości lnu

Redakcja

2016-08-17

brak komentarzy

Olej lniany okazuje się jadalny, ale jako artykuł obniżający zakres cholesterolu lepiej przyjmować go w formie tabletek. Z kolei w mieszankach ziołowych jest obecne siemie lniane lub mączka lniana. Są to suplementy osłaniające śluzówkę układu trawiennego, szczególnie organizmu. Zaleca się je w chorobie wrzodowej, a dodatek właściwych ziół (przykładowo rumianku, lukrecji, mięty, melisy) prowokuje, że oddziałują także przeciwzapalnie a także rozkurczająco.

Len natłuszcza skórę

Nienasycone kwasy tłuszczowe, w które jest pełen olej lniany, mają wpływ na działanie membran a także przestrzeni międzykomórkowych, działając profilaktycznie przeciwko utracie wody mineralnej przez zewnętrzne warstwy cery a także utrzymując poprawny zakres jej nawilżenia. Co więcej wit. E rzutuje na odmianę bariery lipidowej naskórka, wskutek czego skóra okazuje się zdecydowanie bardziej odporna na redukcję wilgoci a także więcej zachowuje giętkość.

Len umacnia włosy

Za pomocą witaminom a także minerałom obecnym w nasionach chia lnu a także oleju lnianym skóra głowy okazuje się świetnie zregenerowana, a kwasy tłuszczowe gwarantują jej poprawny zakres nawilżenia. Po olejowaniu suchych, zniszczonych włosów robią się one delikatne a także sprężyste, świetnie nawodnione.

Len zapobiega obstrukcjom

Znajdujące się w siemieniu lignany (fitohormony) i włókno pokarmowe świetnie mają wpływ na metabolizm a także prostą perystaltykę jelit, bardzo zaś śluzy oddziałują zmiękczająco a także rozwalniająco. W rezultacie siemię lniane efektywnie chroni przed obstrukcjami a także usprawnia zachowanie właściwego rytmu wypróżnień.

Len pielęgnuje cerę

Olej lniany a także produkty z jego odrobiną rewelacyjnie pielęgnują nie wyłącznie skórę suchą, ale okazują się właściwe również do skóry tłustej – wspomagają uregulować zakres wytwarzanego sebum, przeciwdziałają zatykaniu się porów a także tworzeniu się wągrów. Co więcej zaś występujące w oleju kwasy tłuszczowe w pewnym stopniu aktywują całkowicie naturalne zabezpieczenie cery bezpośrednio przed promieniowaniem UV a także przeciwdziałają oparzeniom słonecznym, a wit. E zabezpiecza bezpośrednio przed powstaniem nerwów oksydacyjnego a także przedwczesnym starzeniem się naskórka.

Len służy przy zapaleniu oskrzeli

Chrypka, kaszel, grypę, zapalenie oskrzeli – we wszystkich tych sytuacjach pomocny bywa wywar z siemienia lnianego. Śluz z nasion lnu łagodzi odruch bezproduktywnego kaszlu (suchego), zaś w kaszlu mokrym usprawnia uwolnienie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny.

Len funkcjonuje ochronnie na brzuch

Napary z siemienia lnianego znajdują się kompanem użytkowników cierpiących na wrzody organizmu a także dwunastnicy. Ze względu na to że w łupinie nasiennej lnu są obfite ilości śluzu, powleka on cienką warstwą błony śluzowe przełyku, organizmu a także częściowo dwunastnicy, osłaniając je bezpośrednio przed agresywnym wpływem kwasów z trawieniem. Śluz z lnu okazuje się bardzo odporny na przyczyny hydrolizujące a także długo nie zmienia lepkości. W taki środek przyspiesza kuracja schorzenia wrzodowej a także doraźnie łagodzi kłopoty z nią powiązane – ból, pieczenie, zgagę.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowe odżywianieDiety