Które badania powinny wykonywać kobiety?

Które badania powinny wykonywać kobiety?

Redakcja

2016-09-06

brak komentarzy

Zdrowie jest najcenniejsze - chyba nikogo nie należy przekonywać do tego sformułowania. Dlatego nie powinniśmy ignorować początkowych oznak nieprawidłowości. Które badania powinny wykonywać kobiety, by móc cieszyć się zdrowiem w pełni?

Lipidogram

To badanie mierzy zakres cholesterolu i trójglicerydów w krwioobiegu. Musi być robione 4-6 godz. po ostatnim posiłku. Lipidogram rekomendowany jest raz w roku paniom w wieku 45 lat oraz dojrzalszym. Zazwyczaj jednak zdarza się, że już młodsze pacjentki mają zwiększone niebezpieczeństwo zapadalności na dolegliwości sercowe. W owych przypadkach badanie zaleca się wykonywać zdecydowanie częściej. Ilość cholesterolu u pań związany jest z estrogenem – hormonem z niego wydzielanym. W czasie menopauzy ilość estrogenu zmniejsza się, wskutek czego powiększa się niebezpieczeństwo schorzeń serca.

Zobacz też, do czego prowadzi nadmiar cholesterolu

Test w kierunku zapalenia wątroby

Badanie w stronę rozpoznania stanu zapalnego wątroby jest bardzo istotne dla osób urodzonych w latach 1945-1965. Mogą być one przecież wystawione na zarażenie wirusem HCV, na które w tamtych czasach nie przykładano wystarczającej uwagi. Normy dot. czystości krwi (przykładowo w trakcie transfuzji) weszły w życie dopiero w 1992 roku. Zapalenie wątroby jest niełatwe do rozpoznania – choroba przez długi czas może nie dawać absolutnie żadnych symptomów. Upośledza jednak układ odpornościowy oraz może być powodem marskości wątroby i raka.

Badanie poziomu glukozy we krwi

Wszelkie panie w wieku 40-70 lat lub młodsze, które borykają się z otyłością lub nadwagą, muszą systematycznie robić badanie poziomu cukru w krwioobiegu. Cukrzyca typu 2 może sprzyjać postępowi schorzeń serca, stanom depresyjnym czy zakłóceniom odżywiania. Opłaca się wiedzieć, że dwa ostatnie schorzenia zdecydowanie częściej występują u pań niż u panów. Diagnoza cukrzycy typu 2 nie jest wyrokiem. Zrównoważona dieta, właściwa porcja insuliny w kapsułkach lub zastrzykach i aktywność są drogą do dobrego nastroju.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

CiążaLeczenie chorób