Jak wytrenować dobrą pamięć? Kilka sposobów!

Jak wytrenować dobrą pamięć? Kilka sposobów!

Redakcja

2016-09-22

brak komentarzy

Sprawdź cztery treningi dla mózgu, wzmacniające zdolność zapamiętywania. W czasach, gdy bombardowani stajemy się tysiącami istotnych a także nieważnych wiadomości, coraz częściej zdarza się nam się zapominać o rzeczach najistotniejszych. Utrudnia to pracę a także wywołuje uciążliwe przypadki towarzyskie. Całe szczęście są metody, by nauczyć się błyskawicznego a także trwałego pamiętania. Systematyczny trening obok diety dobrej dla mózgu spowoduje, że umysł na długo zachowa kondycję.

Jak trenować zdolność zapamiętywania? Skoncentruj się

W zapamiętywaniu istotnych wiadomości najbardziej zawadza nam rozpraszanie uwagi. Jest tak, gdy dużo rzeczy próbujemy wykonywać w tym samym czasie. To wyłącznie pozorna oszczędność momentu – tak naprawdę działań takie zrobione jedna po 2 przebiegają krócej oraz występuje przy im zdecydowanie mniej błędów. Zapamiętywanie to efekt, który potrzebuje spokoju. Zastanówmy się, które bariery zewnętrzne utrudniają nam jego uzyskanie, a także spróbujmy je wykreślić. Ustalmy sobie przykładowo częstotliwość zaglądania do poczty internetowej, pory odpowiadania na mało pilne telefony, zaplanujmy krótkie przerwy w obowiązkach. W czasie wolnym, gdy czytamy książkę, nie oglądajmy także tv, a robiąc kolację, nie rozmawiajmy przez telefon. Absolutnie wszystko to pogarsza zdolność skupiania uwagi.

Jak trenować zdolności pamięciowe? Wycisz się

By nasz mózg mógł na trwale zapamiętywać informacje, a następnie odtwarzać je w zadanej chwili, potrzebujemy zdolności zrelaksowania się. Wiemy, że gdy w zdenerwowaniu oraz pod silną presją próbujemy sobie coś przypomnieć, zazwyczaj nic z tego nie wychodzi. Po pewnym czasie zaś, gdy stajemy się spokojni, wiadomość wraca jak na zawołanie. W nauce relaksu wartościowe są metody medytacyjne, także systematyczny odpoczynek. Zaleca się także mieć w pamięci sytuacje, gdy czuliśmy się błogo (na przykład leżąc na gorących piaskach oraz słuchając szumu fal) oraz jak film odtwarzać ów obraz, gdy musimy błyskawicznie przywołać jakąś informację.

Czytaj także: Jak obniżyć cholesterol od kuchni?

Czynniki ułatwiające zapamiętywanie

  • czas niezbędny na utrwalenie zdobytej wiadomości po jej kilkakrotnym powtórzeniu;
  • determinacja (na przykład zdanie egzaminu, ochotę zabłyśnięcia w czasie dyskusji);
  • ciekawość zapamiętywaną kwestią, przyjemność, jaką nam powoduje;
  • dieta obfita w złożone węglowodany (kasze, płatki, chleb wieloziarnisty), wielonienasycone kwasy omega-3 (ryby), kwas foliowy (zielone warzywa liściaste), magnez i wit. z zespoły B (warzywa);
  • sport a także świeże jagody powietrze, które dotlenia mózg.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Leczenie chorób