Dlaczego podjadamy w nocy?

Dlaczego podjadamy w nocy?

Redakcja

2016-09-22

brak komentarzy

W nocy podjadanie od dawna przejawia złą reputację, ponieważ jest kojarzone z przybieraniem tuszy. Popularna jest opinia, że pora posiłków okazuje się mało istotna, a rozwój wagi ma związek przede wszystkim ze spożywaniem więcej kcal niż jest spalany. Takie podejście do odżywiania spotyka się z uznaniem specjalistów ds. żywienia, którzy podkreślają wartość jakości i ilości konsumowanego spożywania, także ruchu. Czy to oznacza, że można bez strachu objadać się po zmroku i w nocy?

Przeprowadzone badania

Amerykańscy uczeni przeprowadzili eksperymenty nad spożywaniem w nocy i doszli do niepokojących wniosków. Spożycie składników o późnej porze nie wyłącznie doprowadza do tycia, lecz również przyśpiesza taki efekt dwukrotnie. Ta sama przekąska spożyta przez cały dzień i w nocy, o późniejszej porze, przyczyni się do dwa większego przybrania na wadze. Nie wiadomo, z jakiego powodu tak jest. Pocieszeniem dla nocnych osób uwielbiających dobre jedzenie może być fakt, iż eksperymenty zrealizowano na myszach, wobec tego nie musimy zakładać, że taki proces funkcjonuje także u ludzi. Należy mimo wszystko z owego względu w nocy pustoszyć lodówki. Eksperci są zgodni, że w nocy przegryzanie powinno wejść nam w krew, ponieważ późnym wieczorem i w nocy łatwo bywa przesadzić z częstym spożyciem posiłków. DużoDodaj lepszym rozwiązaniem jest jedzenie niskokalorycznej, prawidłowej przegryzki wczesnym wieczorem.

Dlaczego ludzie jedzą w nocy?

Zwykle osoby, które podjadają w nocy, w ogóle nie są głodne. Jedzenie jest dla nich środkiem na zaspokojenie związanych z jedzeniem kaprysów lub na oderwanie się od dolegliwości. Często tracą przy tym kontrolę nad częstym spożyciem konsumowanych spożywczych. Wieczorne lub nocne przegryzki są często tuczące, a podjadającym ciężko okazuje się zredukować zawartość ciastek, cukierków lub krakersów. W związku z tym także dużo ludzi jest w stanie zjeść całe opakowanie słodkości, szczególnie gdy oglądają tv lub korzystają z laptopa. Im bliżej czasu położenia się do łóżka sięgamy po jedzenie, tym większe ryzyko niestrawności i kłopotów ze snem.

Co trzeba spożywać w nocy?

Lepszym wyborem są lekkostrawne, odżywione przegryzki przyjmowane po kolacji, które mieszczą się w dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym. By nie przesadzić z częstym spożyciem posiłków, opłaca się celebrować taki nieduży posiłek i nie jeść go w trakcie oglądania tv. Co da się bez wyrzutów sumienia zjeść pod koniec dnia? Eksperci doradzają niskotłuszczowy jogurt z owocami, małą dawkę suszonych owoców lub orzechów, sorbet owocowy i inne zakąski, nieprzekraczające 100 kcal. Poziom kcal konsumowanych po godz. 20:00 nie musi oscylować w granicy więcej niż 10% dziennego spożycia kcal.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Diety