Detoks, cukier i wegetarianizm - co je łączy? Szkodzą zdrowiu

Detoks, cukier i wegetarianizm - co je łączy? Szkodzą zdrowiu

Redakcja

2016-10-28

brak komentarzy

Zdrowy styl życia przeżywa obecne szczyt swojej popularności. Nic dziwnego, że wokół tematu krąży wiele pogłosek. Tymczasem okazuje się, że niekiedy przekazywane z ust do ust najzdrowsze praktyki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku dla naszego organizmu. Dlatego przyjrzymy się krytycznym okiem modnym prozdrowotnym praktykom i sprawdźmy, czy faktycznie wyjdą nam na zdrowie. 

Detoks doskonały na zdrowia

Na kondycję organizmu rzutuje wiele czynników - zbilansowany jadłospis, regularna aktywność fizyczna oraz umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresujących. Sprawność organizmu wystawiamy na ciężką próbę szczególnie przy obfitej kolacji bądź spotkaniu w gronie znajomych zakrapianym alkoholem. Aby móc cieszyć się pewną kondycją, wspomniany detoks również trzeba przeprowadzić z największą rozwagą. Częste i naprzemienne obciążenia organizmu, a potem jego gruntowe oczyszczenie nie sprzyja zachowaniu równowagi. Dlatego zanim zdecydujemy się na drastyczną zmianę, sprawdźmy jak reaguje nasz organizm w różnorodnych okolicznościach. Może się zdarzyć sytuacja, w której detoks nie będzie nam potrzebny, a wystarczy jedynie niewielka zmiana przyzwyczajeń na co dzień. Dbajmy zatem o nawodnienie, spożywajmy produkty bogate w błonnik i dostarczajmy składników odżywczych. Wówczas detoks tak naprawdę nie będzie nam potrzebny. 

Każdy cukier dobry

Podstawowy podział cukrów dzieli substancje na cukry proste i złożone. Nieprzetworzone cukry proste to głównie składniki słodyczy i wysokokalorycznych przekąsek. Wchłaniane są błyskawicznie przez nas organizm i równie szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Błyskawicznie przywracają także uczucie głodu. Z kolei cukru złożone pochodzą z produktów naturalnych, w tym zbóż, roślin strączkowych i warzyw korzeniowych. Stopniowo uwalniają energię i ułatwiają przyswajanie białka. Dlatego jeden cukier nie zawsze jest równy drugiemu. 

Wegetarianizm to ubogi jadłospis

Najwięcej wątpliwości budzi wegetarianizm, który niejednokrotnie jest utożsamiany z ubogą dietą. Mówi się, że rezygnacja z produktów mięsnych oznacza pozbawienie organizmu wielu substancji odżywczych. To nieprawda, pod warunkiem, że nasza wegetariańska dieta będzie odpowiednio skomponowana. Głównym wyzwaniem, który swoi przed konsumentami jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka, które można znaleźć w warzywach strączkowych, orzechach i ziarnach. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowe odżywianieDiety