Czy sól jest zdrowa?

Czy sól jest zdrowa?

Redakcja

2016-08-28

brak komentarzy

Sól prowokuje między innymi nadciśnienie, miażdżycę a także pobudza ryzyko zapadnięcia na schorzenia sercowo-naczyniowe. Przyczynia się także m.in. do tworzenia się otyłości a także cukrzycy rodzaju II. Ostatnio Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomendowała obniżenie jedzenia soli do 5 g na dobę.

Jeszcze w latach 80. dzieci uczyły się, że sól okazuje się nieodzowna na rzecz utrzymania dobrego naszego zdrowia a także sił. To nadal najbardziej znana przyprawa na globie. Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie kanapki, surówki, zupy czy kartofli bez słonego dodatku. Przecież to pojedynczy z czterech fundamentalnych smaków. Jednak uczeni coraz zdecydowanie częściej alarmują bezpośrednio przed szkodliwością soli. Najwięksi przeciwnicy nazywają ją choćby "białym śmieciem".

Sól wpływa na wiele schorzeń

Rodacy kochają sól. Zdaniem WHO przodujemy w jej konsumpcji w Starym Kontynencie. Potwierdzają to specjaliści z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego- konsumujemy jej aż 3 razy dużo więcej aniżeli poleca Światowa Organizacja Zdrowia co to oznacza ok. 15 g na dobę! Czym to grozi? Sól zatrzymuje wodę wewnątrz organizmu, przez to tętnice robią się nazbyt "pełne" a także zaczyna wzrastać ciśnienie. Wiadomo już, że znaczne obniżenie codziennej racji sodu neutralizuje ciśnienie tętnicze krwi (skurczowe o 5 - 7 mm Hg, a rozkurczowe o 3 - 5 mm Hg), ryzyko zapadnięcia na schorzenia sercowo- naczyniowe (o jedną czwartą) i pięciokrotnie redukuje ryzyko zgonu sprowokowane tymi dolegliwościami. Jej nadmiar przeciąża także nerki. To nie koniec.

Zobacz też, z czego powinna się składać dobra kolacja.

Badacze podejrzewają także, że sól posiada znaczenie na tworzenie się raka organizmu, cukrzycy rodzaju II, otyłości, prowokuje udary mózgu a także pobudza drażliwość systemu nerwowego. Pewni porównują jej trucicielską moc do silnie toksycznego gazu - chloru. Wypłukuje także wapń z żołądka a także może przyczyniać się do zapadnięcia na osteoporozę. Czemu? Nerki wydalając sód z żołądka wydalają także wapń.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowe odżywianieDietyLeczenie chorób