Bulimia: przyczyny i leczenie choroby

Bulimia: przyczyny i leczenie choroby

Redakcja

2016-09-07

brak komentarzy

Bulimia określana także żarłocznością psychiczną, to zaburzenie przyjmowania pokarmów polegające na bezwiednym jedzeniu w niedługim odstępie czasu, po którym zachodzi reakcja kompensacyjne polegające na zwracaniu przyjętego spożywania, lub narzucenie sobie srogiej kuracji odchudzającej graniczącej z głodzeniem się.

Czytaj także: Jak szybko schudnąć 5 kg w tydzień?

Bulimia nervosa, bo tak wygląda łacińska określenie schorzenia, odznacza się powracającymi i częstymi napadami głodu - tj. konsumowaniem ogromnej ilości posiłków w niedługim okresie - połączonymi z utratą kontroli nad procesem spożywania. Bulimik jest w stanie zjeść choćby 3,400 kcal w niecałą 60 minut. Znane są także przypadki jedzenia 20 tys. kcal w 8 h. Ludzie dotknięci bulimią bardzo nagminnie zdają sobie kwestię ze własnego kłopotu i są przerażeni tym, że nie umieją na własną rękę całkowicie przerwać nawracającego cyklu. Niepohamowany apetyt doprowadza w nim do etapu przeczyszczenia, polegającego na doprowadzaniu do wymiotów lub wymuszeniu na sobie ścisłej kuracji odchudzającej, bezustannie zagrażającej samopoczuciu. Niepohamowany apetyt i pozbywanie się nadwyżki kcal bardzo często zachodzi w sekrecie bezpośrednio przed otoczeniem, przeplatane wrażeniem wstydu i ulgi.

BULIMIA - GŁÓWNE PRZYCZYNY

Bulimia to bez wątpienia dużo więcej niż wyłącznie trudności z jedzeniem. Okresy wzmożonego apetytu okazują się powiązane z odpowiedzią na stresujące sytuacje, gniew lub smutek. Z kolei przeczyszczenie to rozwiązanie na potencjalne przybieranie waga wskazuje i próba odzyskania kontroli nad własnym życiem. Nie ma 1 uzasadnionej przyczyny bulimii, zaś wiemy, że niebezpieczeństwo jej pojawienia się powiększają czynniki np.: konkretna kultura, w której dorasta chory/chora, atmosfera w rodzinie, szybkie modyfikacje w życiu i narażenie na stresujące sytuacje, mała samoocena i podłoże genetyczne.

LECZENIE BULIMII

Analogicznie jak przy anoreksji, kuracja bulimii potrzebuje łączenia licznych różnorodnych technik i jest oparta na osobistych uwarunkowaniach psychicznych chorego. By całkowicie przerwać cykl kompulsywnego spożywania i przeczyszczania, wymagana będzie konsultacja u lekarza-dietetyka i psychologa. Bardzo efektywna w toku analiz nad walką z bulimią okazała się kognitywna terapia behawioralna i tabletki, np. przeciwdepresant fluoksetyna. W kombinacji ze sobą likwidują mechaniczne przyzwyczajenia sięgania po spożywanie i polepszają generalny etap psychiczny pacjenta, w przyczynie jakiego najczęściej leży źródło całego kłopotu. Zabiegi wspomagającą walczyć się z bulimią doprowadza się również indywidualnie, i w grupach.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowe odżywianieDietyLeczenie chorób