Badanie słuchu - co musisz wiedzieć przed wizytą?

Badanie słuchu - co musisz wiedzieć przed wizytą?

Redakcja

2016-10-28

brak komentarzy

Jako społeczeństwo w nieustannym pośpiechu, nie mamy czasu na żadne badania. Nie oznacza to jednak, że gabinety lekarskie powinniśmy omijać szerokim łukiem! Po zauważeniu u siebie pierwszych dolegliwości, warto czym prędzej udać się do specjalisty. Jeżeli czeka Was w najbliższym czasie wizyta u laryngologa, nasz artykuł będzie dla Was cenną wskazówką. Zaczynamy!

Na czym polega badanie słuchu?

Badanie słuchu to najprostsza droga do określenia rodzaju niedosłuchu, stopnia uszkodzenia zmysłu, a także wykrycia przyczyn dysfunkcji. Jest realizowane w zacisznym pomieszczeniu i wymaga od dwóch stron – lekarza i pacjenta – pełnej  koncentracji na badaniu. Warto się na nie udać w momencie, gdy zaobserwowaliśmy u siebie niedosłuch, powtarzające się bóle głowy bądź szumy uszne. Te ostatnie są jedną z najczęstszych przyczyn lekarskich wizyt.

Dokładność badań

Na dokładność przeprowadzonej analizy ma wpływ wiele czynników, w tym rodzaj użytej aparatury. Wysoką precyzją charakteryzują się tzw. próby stroikowe. Do ich przeprowadzenia konieczne jest zastosowanie stroików, które przykłada się do ucha i czaszki badanego. Próby są całkowicie bezbolesne. Stanowią one podstawę oceny lekarze, czy niedosłuch jest spowodowany uszkodzeniem samego ucha czy elementu drogi przekazującej informację do mózgu. Badanie stanowi podstawę dalszej diagnostyki. 

Badanie PTA

Badanie audiometrii tonalnej (PTA) jest kolejnym często wykorzystywanym badaniem w diagnostyce. Jego wynikiem jest audiogram – wykres, ukazujący próg słyszalności dla danych częstotliwości dźwięku. O skomplikowaniu tutaj nie ma mowy. Badanie jest przeprowadzane w dźwiękoszczelnej kabinie i jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta.

Interpretacja wyników audiometrii tonalnej

Po przeprowadzonym badaniu pacjent otrzymuje audiogram, który w formie wykresów przedstawia funkcję zależności natężenia dźwięku (dB) od jego częstotliwości. Położenie i kształt poszczególnych krzywych jest zależna od rodzaju niedosłuchu. 

  1. Gdy obie krzywe leżą niedaleko siebie ze słuchem nie dzieje się nic złego, zaś kości przewodzą dźwięk tak samo dobrze jak przewód słuchowy i kosteczki w uchu środkowym.
  2. Gdy krzywa kostna leży prawidłowo, zaś próg słyszalności jest dużo wyższy to prawdopodobnie doszło do choroby ucha zewnętrznego i środkowego. Wówczas możemy mówić o otosklerozie, czyli nadmiernym kostnieniu kosteczek słuchowych. Jest to tak zwany niedosłuch przewodzeniowy. 
  3. Gdy krzywe są położone blisko siebie, ale obie maja wysoki próg słyszalności, problem tkwi w uchu wewnętrznym bądź jeszcze głębiej - w mózgu. Można przypuszczać, że to niedosłuch odbiorczy.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Leczenie chorób