Ćwiczenia, które nie obciążają kręgosłupa

Ćwiczenia, które nie obciążają kręgosłupa

Redakcja

2016-09-09

brak komentarzy

Ćwiczenia ruchowe to baza w kuracji bóli pleców. Co poniektóre jednak, zamiast dawać ulgę, mogą za bardzo nadwyrężać plecy (przykładowo bieg). Które treningi oraz dyscypliny kondycyjne są godne zaufania dla ludzi posiadających dolegliwości z kręgosłupem?

Skuteczne dla pleców: pływanie

Pływanie funkcjonuje zbawiennie na kręgosłup, bo umacnia mięśnie stabilizujące, a równocześnie odciąża stawy oraz układ kostny. W ten sposób w tym samym trakcie możemy zatroszczyć się o dobrą sprawność pleców i uwolnić napięcie skumulowanie w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym. Ludzie z chorym kręgosłupem muszą i tak z rozwagą wybierać style pływackie, bo nie wszelkie oddziałują na plecy rozluźniająco. Znana żabka, szczególnie tzw. odmiana „dyrektorska” (a więc z głową wystającą więcej niż wierzchnią warstwę wody) przynosi napięcie obręczy barkowej oraz niższej częściach pleców.

Zobacz też, które badania powinna wykonać każda kobieta

Dobra dla pleców: joga

Joga to głównie treningi rozciągające, a z całą pewnością te rekomendowane są przy dolegliwościach pleców. Znaczna część dolegliwości bólowych, szczególnie w okolicach lędźwi, wynika z przykurczów mięśni. Pozycje jogi, a więc asany, doskonale rozciągają całe ciało, a jednocześnie wspomagają w przywróceniu równowagi mięśniowej. Modę jogi najrozsądniej rozpocząć od zajęć z profesjonalnym instruktorem, który wskaże, które asany będą najlepiej działały na nasze trudności z kręgosłupem.

Fit ball

Treningi z piłką gimnastyczną dedykowane są dla osób, które nie są w stanie uczestniczyć w klasycznych treningach z uwagi na dolegliwości z kręgosłupem. Robienie tych samych treningów z pomocą fit ball odciąża plecy oraz wspiera w zwalczaniu dolegliwości bólowych. Przykładowo robienie brzuszków kładąc się na dmuchanej piłce pozwala ustabilizować odcinek lędźwiowy, a także jest tak samoczynnie efektywną jak robienie ćwiczenia na płaskim podłożu.

Zobacz też, jak działa step aerobik


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

StretchingFitness