Crossfit - jak zacząć trenować?

Crossfit - jak zacząć trenować?

Redakcja

2016-09-12

brak komentarzy

W trakcie 1 wizyty w Crossfit boxie możesz zaobserwować kilka rzeczy, z którymi nie spotkasz się w lokalnej sali treningowej. Głośna muzyka, spoceni oraz krzyczący ludzie, padający na ziemię po jedyne 10 minutach ćwiczenia i wszechogarniający hałas rzucanych przez nich ciężarów. Na I rzut oka może to okazywać się dla ciebie trochę przytłaczające. Jednak możesz zachować spokój. Ci ludzie nie gryzą. Są z pewnością bardzo przyjacielscy a także pomocni, gdy pozna się ich bliżej. To może być odpowiednio mocny argument, by zacząć ćwiczenia Crossfit, zwłaszcza jeżeli masz obiekcje, wchodząc po raz I do boxa.

Rywalizuj sam ze sobą

Gdy osiągamy moment, by przeprowadzić tzw. WOD (workout of the day) ogarnia cię przerażenie. Jako początkujący adept nie czujesz się na siłach, żeby wykonać absolutnie wszystko zgodnie z poleceniami lub być w stanie przeprowadzić przez kilkanaście rund konkretnego zestawu treningów. Recepta na to okazuje się zbyt prosta. Starczy, że pozostaniesz trenować w swoim indywidualnym tempie a także dopasujesz poziom intensywności do własnych predyspozycji. Aby odejść do zdecydowanie bardziej wymagających ćwiczeń, trzeba obowiązkowo wypracować solidne fundamenty wytrzymałości a także jędrności. Nie ma sensu oglądać się na to, co robią inni. Rób własne. Każdy kiedyś zaczynał własną przygodę z Crossfitem, zatem nie przejmuj się tym, że „pani Krysia” robi już następną rundę, w trakcie gdy ty nie ledwo kończysz pierwszą.

Czytaj także: Jak uzupełnić elektrolity w organizmie

Dostosuj poziom trudności do własnych predyspozycji

Wykorzystaj tzw. skalowanie jako dobrą formę programowania ćwiczeń. Jest to nic innego jak zindywidualizowany plan sportowy, który ma na celu dostosowywanie treningów do poziomu sprawności ćwiczącego. Musisz poznać swoje własne ciało a także jego granice. Mieć na uwadze, na ile cię stać a także ile jeszcze powtórek możesz przeprowadzić bez narażenia się na kontuzję. Nie zapominaj mimo wszystko o najistotniejszym. Nic nie wyprze naturalnego rozsądku.

Nie bój się pytać

Trenując, poświęcasz swój czas, gotówkę, a także co więcej, zdrowie. Jeżeli nie rozumiesz czegoś w pełni, zapytaj. Jeżeli wciąż coś okazuje się na ciebie niejasne lub znowu czegoś nie wiesz, spytaj raz jeszcze. Nie bój się prosić o wyjaśnienie a także pytać. Nawet jeżeli wydaje ci się, że mogłoby to zdenerwować innych na zajęciach, nie krępuj się a także pytaj. Wszyscy byliśmy kiedyś początkującymi. Nauka pewnych ruchów, takich jak przysiad, martwy ciąg lub treningów olimpijskich wymaga sporo praktyki a także sprawnego oka trenera. Jeżeli potrzebujesz pomocy, poproś, także jeśli chodzi o dobór suplementów odpowiednich do crossfitu.

Baw się

Spójrzmy prawdzie w oczy, niektóre WOD-y nie okazują się zabawne. Szczerze mówiąc, niektóre z nich są zwyczajnie do bani. A gdy go ukończysz, zamiast mieć uczucie spełnienia, jest ci niedobrze a także masz lekkie mdłości. Nie denerwuj się, gdy nie jesteś w stanie wykonać najwięcej, lub ktoś był sprawniejszy od ciebie. Nie bierz siebie nazbyt serio. Uśmiechaj się oraz śmiej się za każdym razem, gdy masz na to ochotę. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

TreningiFitness