Brzuszki dla początkujących - jak ćwiczyć, by wzmocnić efekty treningów?

Brzuszki dla początkujących - jak ćwiczyć, by wzmocnić efekty treningów?

Redakcja

2016-08-02

2 komentarze

Ćwiczenia na brzuch to ciągle odkładany plan? Rozpocznij robić je już dziś. Wystarczy trenować przynajmniej przez kwadrans 3 razy tygodniowo w domu lub w klubie fitness, by zobaczyć efekty. Ważne jednak, żeby ćwiczyć prawidłowo - zła technika przeszkodzi Ci w osiągnięciu wymarzonej talii. Sprawdź, jak poprawnie wykonywać brzuszki dla początkujących.

Aktywność na brzuch to niekoniecznie "brzuszki"

Mięsień prosty brzucha okazuje się mięśniem, którzy scala bazę żeber z kością miednicową. Twój brzuch nie spina się jak zawias. Gdybyśmy go rozłożyli na stole, zauważylibyśmy, że zwija się jak glista, gdy ją dotkniemy. Gdy to sobie uświadomisz zdasz sobie sprawę, że standardowe unoszenie korpusu do siadu to strata czasu. W trakcie takiego ćwiczenia mięśnie proste i skośne brzucha pozostaną w pozycji poziomej, nie „skręcają się”. Podnoszenie tułowia do siadu świetnie funkcjonuje jedynie na zginacze bioder.

Oto 5 najistotniejszych reguł dla początkujących- brzuszki

  1. Nie nadwyrężaj karku. Ręce muszą znajdować się delikatnie ustawione tuż za uszami (ledwie dotykając głowy). Odrywamy łopatki, spinając brzuch. Mięśnie karku w trakcie treningów mają znajdować się luźne.
  2. Nie wstrzymuj oddechu. Brzuszki wykonywane przy wstrzymanym oddechu narażają na dyskopatię a także przeszkadzają wykonywanie treningów.-
  3. Uważaj na okolicę lędźwiową. Ból w lędźwiach to bardzo często rezultat niewłaściwej techniki. Przy treningach „na plecach” trzeba przykuć uwagę, by partia lędźwiowa pleców była „przyklejona” do podłoża. A przy pełnych skłonach – plecy muszą znajdować się ustawione delikatnie w literę „C”.
  4.  Wykonuj nie jedynie spięcia. Dobry regularny trening brzucha to taki trening, w którym będziemy robić ćwiczenia na wszelkie partie tkanki mięśniowej (mięsień prosty, mięśnie skośne brzucha: zewnętrzne a także wewnętrzne i mięsień poprzeczny brzucha). Urozmaicajmy treningi na przykład: podporami przodem (pozycja jak do pompki, a więc tzw. deska zwykła lub deska na przedramionach z niższym ustawieniem ciała), podporami bokiem (na 1 ręce), rowerkiem (kolistymi ruchami nóg w przód a także w tył na leżąco) czy skrętami korpusu.- Pamiętaj o mięśniach głębokich. Włącz do ćwiczeń treningi równoważne, które zaangażują wszelkie mięśnie proste i skośne brzucha – świetnie sprawdzają się treningi na piłce stabilizacyjnej, BOSU, lub podpory z unoszeniem 1 nogi lub ręki (musimy mieć na uwadze, by nie rotować na boki bioder - skręcamy się bardzo często nieświadomie, chcąc zachować odpowiedni balans)

Ćwiczenia na brzuch wydawać się proste, jednak ich złe wykonywanie może wyrządzić krzywdę. Warto stosować się do powyższych reguł i jeśli to możliwe poprosić o pomoc specjalistę.


Dodaj komentarz

Komentarze

korzeniowski

2016-08-12 07:49:42


no bo pewnie robisz źle

madziadudek

2016-08-02 12:28:10


robię prawie codziennie 50 brzuszków rano i nic :( żadnych efektow

Treningi