Uzależnienie od czekolady - główne przyczyny

Uzależnienie od czekolady - główne przyczyny

Redakcja

2016-07-27

3 komentarze

Zmora czekoladoholizmu bawi większość mężczyzn, którzy sądzą, że to nieszkodliwy problem. Nie wiedzą jednak jak kosztowne i ryzykowne dla organizmu może być przyzwyczajenie do jedzenia słodkości. Tylko skąd się ono bierze? Poznaj prawdziwe przyczyny uzależnienia od czekolady.

Dlaczego się uzależniamy od czekolady?

1. Duża zawartość cukrów prostych zawartych w czekoladzie przyspiesza wytwarzanie serotoniny, "hormonu szczęścia".

2. Ziarna kakaowca posiadają właściwości wykazujące cechy rozweselające. Warto wspomnieć chociażby o pirazynie, która jest odpowiedzialna za ośrodek przyjemności w mózgu.

3. Smak czekoladowych przysmaków jest niezwykłą kombinacją słodyczy, goryczy, a także słonego oraz kwaśnego posmaku. Nie bez znaczenia jest także konsystencja produktów, która może być bardziej gremowa lub bardziej stała i łamliwa.

4.Tłuszcze zawarte w czekoladzie wypełniają wrażenie pustki, samotności, niekiedy wręcz dają uczucie bezpieczeństwa.

Najbardziej narażone są kobiety

Co warte podkreślenia, panie są zdecydowanie bardziej podatne na uzależnienie od czekolady. Dzieje się tak, gdyż zmiany zaburzenia gospodarki hormonalnej zachodzące co miesiąc w ciałach kobiet wywołują kaprysy i zwiększają ochotę na pocieszenie się czymś słodkim. Czekolada zwiększa poziom siły, a panie, którzy zajmują się wieloma sprawami oraz posiadają dużo służbowych obowiązków, często sięgają po czekoladki, żeby "postawić się na nogi".

Na koniec warto dodać, że czekolada silnie kojarzy się z miłością (słodka czekolada czy bombonierka to częsty prezent wręczany z różnych okazji), przynosi uczucie bycia kochanym, zrozumianym, otoczonym opieką. Jednak nadmierne spożywanie słodkości i bagatelizowanie problemu to główne przyczyny uzależnienia od czekolady.


Dodaj komentarz

Komentarze

nela

2016-10-06 14:00:18


ja tam lubię czekoladę i nigdy z niej nie zrezygnuję!

katarzyna961

2016-08-12 07:49:50


ja też

alicjastanczyk

2016-08-02 12:28:33


zazdrosze tym co potrafia sie powstrzymac od zjedzenia czekolady....................

Diety