Odchudzanie w ciąży. O czym trzeba pamiętać?

Odchudzanie w ciąży. O czym trzeba pamiętać?

Redakcja

2016-11-13

brak komentarzy

Piękno ciało i smukła sylwetka to model kobiecości promowany od wielu lat. Media dowartościowują kobietę szczupłą jako wzór piękna. Chociaż panowie mają nieco inne wyobrażenia na ten temat, panie stale dążą do obrazków widywanych w kolorowych pismach i na billboardach. Bardzo często dzieje się to kosztem własnego zdrowia. Do niedawna grupą kobiet, które opierały się trendom były panie ciężarne. Miały one pozwolenie, aby jeść za dwoje i pochłaniać smakołyki podawane przez rodzinę. To często prowadziło do dużej nadwagi i nie było dobre ani dla przyszłej mamy, ani dla dziecka. Dietetycy zaapelowali o bardziej racjonalny model żywienia, który doprowadził do kompletnej skrajności. Odchudzanie w ciąży? Taki pomysł budził zdziwienie jeszcze kilkanaście lat temu, dziś już nie. Tymczasem, nie należy do najlepszych. 

Szczupła kobieta ciężarna

Rozpoczął się trend promujący szczupłą cieżarną kobietę - także odchudzanie w ciąży. Dietetyczne zalecenie spowodowało, że kobiety zamiast dobrze bilansować swoją dietę w okresie ciąży, zaczynały się odchudzać. Dlaczego? Ich celem stało się przybranie jak najmniejszej ilości kilogramów, a przy tym uniknięcie rozstępów oraz innych śladów po przebytym porodzie. 

Dla polepszenia własnych wyników wagowych panie zaczęły sięgać po wyszczuplające suplementy diety oraz postawiły na intensywne ćwiczenia. Takie skrajne odchudzanie a ciąża to dolegliwość, która pomimo, że nie została jeszcze zakwalifikowana do chorób posiada już swoją nazwę - pregoreksja, czyli anoreksja ciężarnych kobiet. Jej objawy są identyczne jak te towarzyszące anoreksji. 

Obecnie kobiety w stanie błogosławionym z podobnymi symptomami są kwalifikowane jako pacjentki z zaburzeniami odżywiania. Pierwsze takie przypadki odnotowano w Stanach Zjednoczonych, kolejne w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. 

Czym grozi anoreksja ciążowa?

Gdy kobieta zaczyna odchudzanie w ciąży grozi jej wiele problemów zdrowotnych, takich jak niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, depresja poporodowa, problemy z karmieniem piersią czy hospitalizacja. To wszystko dlatego, że organizmowi nie zapewniono właściwej dawki składników, aby udźwignąć trud ciąży, porodu oraz karmienia piersią. Anoreksja ciążowa zwiększa również ryzyko poronienia bądź przedwczesnego porodu. To zaburzenie rzutuje także na dziecko, które może mieć problemy z oddychaniem. Powiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń rozwoju psychoruchowego, łaknienia oraz wzrostu. 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Catch Me Patch Me w promocji:
Catch Me Patch Me
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 165 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

CiążaDiety