Odchudzająca dieta wegetariańska – czy faktycznie pomaga w walce z kilogramami?

Odchudzająca dieta wegetariańska – czy faktycznie pomaga w walce z kilogramami?

Redakcja

2016-07-27

2 komentarze

Odchudzająca dieta wegetariańska stanowi ciekawą alternatywę dla wszystkich diet, które w swoim jadłospisie zawierają mięso, ba!, które nierzadko wprost bazują na mięsie, jako że stanowi on niezaprzeczalnie najważniejsze źródło białka, które to idealnie wpływa na walkę z uporczywymi kilogramami. Tylko, czy wegetarianizm faktycznie wspomaga odchudzanie?

Podstawę diety wegetariańskiej stanowią warzywa, owoce, produkty zbożowe oraz rośliny strączkowe, które stanowią zastępnik mięsa, gdyż dostarczają dużo białka, ale roślinnego! Wegetariańska dieta odchudzająca jest najczęściej wybierana z pobudek zdrowotnych, etycznych, humanitarnych czy ekologicznych, rzadziej z powodu zwykłej chęci schudnięcia, choć też i tak się zdarza. Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej.

Wegetarianizm a odchudzanie: efekty

Dieta wegetariańska odchudzająca jest tą, która może być bardzo korzystna dla nas, dla naszego zdrowa, ale musi być odpowiednio prowadzona – to jest warunek konieczny! Może bowiem mocno nam zaszkodzić, jako ze jesteśmy ssakami mięsożernymi i do produktów mięsnych byliśmy przyzwyczajani nie tyle od dziecka, co też po prostu od pokoleń. A to taka zmiana. Może być bolesna. I dlatego trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Jak? Z pewnością należy dużo przeczytać na ten temat i skomponować zbilansowany jadłospis, tak, by wszystkie niezbędne składniki były w nim zawarte. Liczy się racjonalna kompozycja produktów.

Moda na wege odchudzanie

Dieta odchudzająca dla wegetarian ma bardzo wiele zalet. Dla przykładu warto by wspomnieć choćby o jej korzystnym oddziaływaniu na różne dolegliwości i zapobieganiu wielu chorobom cywilizacyjnym, jak cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca, niektóre nowotwory (zwłaszcza te żywieniowo-zależne) etc. Ponadto u wegetarian stwierdza się zazwyczaj niższe stężenie cholesterolu oraz niższe ciśnienie tętnicze, co zdecydowanie pomaga zapobiec rozwojowi chorób serca oraz miażdżycy. Rezygnacja z mięsa, cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych przechyla poprzeczkę żywieniową na większe spożywanie błonnika pokarmowego, witamin i minerałów zawartych w warzywach i owocach, folianów, karotenoidów, flawonoidów, magnezu i potasu oraz wielu innych cennych antyoksydantów. Dieta wegetariańska jest ponadto lepszym źródłem węglowodanów złożonych, co niewątpliwie sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Zbilansowana dieta wegetariańska

Jadłospis diety wegetariańskiej, a właściwie diet wegetariańskich – gdyż jest ich kilka – powinien być przemyślany i wyliczony co do konkretnych właściwości spożywczych. Zdecydowanie musi być on w miarę restrykcyjnie przestrzegany, gdyż zaniedbany może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, z anemią na czele. Dobrze jest więc nie skakać od razu na głęboką wodę, ale racjonalnie, po kolei wykluczać kolejne składniki. Jeśli poczujemy, że któraś wersja nam nie służy (brak sił i energii), powinnyśmy powrócić do etapu wcześniejszego. Dieta wegetariańska jest dietą indywidualną, uzależniona od naszego trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy, organizmu. Na pewno nie jest wskazana dla wszystkich. Dla niektórych może być wręcz szkodliwa. I dlatego stosujcie ją rozważnie!

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Kankusta Duo Forte w promocji:
Kankusta Duo Forte
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 153 głosów.

Dodaj komentarz

Komentarze

ernidamian89

2016-08-12 07:51:04


wegetarianizm to naturalny sposób odżywiania dla człowieka. Po co zabijać bezbronne zwierzęta, skoro mamy tyle farm warzywnych i owocowych?

iku18

2016-08-02 12:29:04


weetarianizm to ZUUUOOO!

Diety