Ocet jabłkowy a odchudzanie: fakty i mity

Ocet jabłkowy a odchudzanie: fakty i mity

Redakcja

2016-08-17

brak komentarzy

Odchudzanie z octem jabłkowym posiada wielu zwolenników, ale czy słusznie? Jak to jest, że wypijanie octu z jabłek tak błyskawicznie pomaga zredukować niechciane kilogramy? Czy pity każdego dnia będzie dobrym sposoben na to, by zmniejszyć wagę? Poznaj fakty i mity o ochudzających właściwościach octu jabłkowego.

Ocet z jabłek, dobrze, jeśli będzie przy tym samodzielnie przyrządzony, to idealny środek na zrzucanie nadwagi. Jest doskonałą przyprawą do sałatek, mięs. Posiada przy tym właściwości prozdrowotne. Zawdzięcza to składnikom, które posiada jabłko: ważnym polifenolom (kwas chlorogenowy, katechina), beta-karotenowiflawonoidom (florydzyna, kwercetyna), minerałom,witaminompektynom, a także kwasom: octowemu, cytrynowemu oraz mlekowemu. Czy ocet jabłkowy faktycznie jest jednak najlepszym sposobem na walkę z nadwagą?

Ocet jabłkowy przyspiesza metabolizm

Odchudzanie z ocetem jałbkowym ma swoje plusy, ale czy pomaga on błyskawicznie zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej? Nie. Na starcie kuracji octem jabłkowym waga rzeczywiście spada... ale wskutek odwodnienia. Pozbywamy się głównie nadwyżki nagromadzonego płynu. Jeśli pamiętamy o piciu adekwatnej ilości wody, zwiększamy rezultat detoksykujący, jaki powoduje ocet z jabłek. Ocet z jabłek rozpędza jednak redukcję tkanki tłuszczowej. Składniki zawarte w jabłkach i occie potęgują kurczenie się tkanki tłuszczowej. Jeżeli zatem stosujemy racjonalny jadłospis, ograniczamy ilość kcal, wypijanie octu z jabłek pomoże ciału w zużyciu nagromadzonych zasobów tłuszczu. Przy okazji zmniejszymy sobie jakość cholesterolu.

Ocet z jabłek pobudza metabolizm. Pijąc go, wydziela się dużo więcej soków żołądkowych, a przy tym prędzej są syntetyzowane enzymy trawienne. Jeżeli do tego dodamy cechy octu wspomagające rozkładanie tkanki tłuszczowej, a także właściwości pektyn i fitozwiązków oraz właściwości detoksykujące - poprawiamy proces przemiany metabolicznej.

Uwaga na wrzody!

Nie można jednak raczyć się octem jabłkowym bez ograniczeń, bo podrażnimy śluzówkę żołądka i przyczynimy się do pojawienia się wrzodów. Ci z wrażliwym żołądkiem powinni sięgnąć raczej po tabletki z octem jabłkowym. Sama terapia octem jabłkowym niedużo pomoże w pozbyciu się przybierania na wadze, jeśli nie zmienimy dotychczasowego sposobu odżywiania, który sprawił, że utyłyśmy. Należy głównie w całości wykreślić lub drastycznie zredukować słodkości, wypieki, a także białe pieczywo i desery. Są one źródłem wielu zbędnych kcal. Gdy ograniczymy ilość pustych kalorii, będziemy ćwiczyć, a do tego popijać ocet jabłkowy, z pewnością zobaczymy efekty.

Ocet sprzymierzeńcem w walce z efektem jojo

Stosowanie octu jabłkowego podczas odchudzania pomoże też ustrzec się przed efektem jo-jo. Wbrew obiegowej opinii redukcja tłuszczu za sprawą diety oparten o ocet jabłkowy zachodzi powoli. Chudniemy zatem w prawidłowym, bezpiecznym tempie. Należy mimo tego mieć na uwadze, by nie podjadać, nie pić piwa i nie jest białego pieczywa czy tłustego mięsa. Jeśli po diecie znowu zaczniemy się objadać,  choćbyśmy pili ocet jabłkowy, nie zastopujemy efektu jo-jo.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowe odżywianieDiety