Nie wolno pić kawy na głodówce! To szkodzi

Nie wolno pić kawy na głodówce! To szkodzi

Redakcja

2016-09-11

brak komentarzy

Kawa podczas głodówki to nie najlepszy pomysł. Aż 8 godzin trwa odbudowywanie flory bakteryjnej jelit po jednej filiżance awy, a przecież to właśnie flora pomaga w uefektywnić proces trawienia. Mimo że kawa nie ma kalorii (o ile pita jest bez cukru i śmietanki), to dietetycy zdecydowanie ją odradzają kawę. Kawa będzie przeszkadzać w chudnięciu. Co zatem pić na głodówce? Wodę, wodę i jeszcze raz wodę. Ewentualnie herbatki ziołowe (np. z bratka), ale koniecznie niesłodzone.

Czy warto stosować głodówki?

W przypadku głodówki leczniczej, trwającej do10 dni, nie ma żadnego powodu, by nie przeprowadzać jej bez konsultacji lekarskiej. Te krótsze, oczyszczające, są dozwolone niemal dla każdego, ale rozpoczynanie przygody z głodówami najlepiej zacząć od postu jednodniowego, sukcesywnie wydłużając czas trwania głodówki, a przy tym obserwując swoje ciało. Najtrudniejszy jest zawsze pierwsze 3 dni. Po tym czasie zasadniczo nie odczuwa się głodu.

Stosując głodówkę, trzeba zastosować się do trzech podstawowych reguł:

  • nie spożywać nic, dosłownie nic, ani jogurtu naturalnego ani pół drożdżówki,

  • pić wodę przegotowaną lub niskozmineralizowaną - bez ograniczeń (żadne soki).

  • warto przeczyścić jelita bezpośrednio przed lub na początku postu

Zakaz jedzenia i picia soków czy kawy rozpuszczalnej czy parzonej na głodówce jest po to, żeby ciało przestało produkować soki żołądkowe (to one wpływają na odczuwanie głodu) oraz przestawił się na redukcję tkanki tłuszczowej i złogów, a nawet ognisk chorobowych. Chodzi o gruntowną detoksykację żołądka w okresie postu.

Skończyłaś głodówkę? Wyhamuj z jedzeniem!

Niezmiernie istotne jest to, że po skończeniu głodówki nie można od razu powrócić do przyjmowania wcześniejszych ilości spożywanego jedzenia, bo może mieć to drastyczne skutki. Warto zacząć od soków, kefirów, owoców oraz warzyw, niskokalorycznych zup. Do standardowego sposobu odżywiania można wrócić po czasie będącym połową okresu głodówki. Jeśli post trwał 10 dni, okres przejściowy powinien trwać 5 dni. Czy można wówczas, bezpośrednio po głodówce pić kawę? Można, chociaż kawa ogólnie nie jest najzdrowszym napojem.

Optymalna częstotliwość stosowania głodówek to 3-dniowy post co 2-3 miesiące. W czasie diet postnych można ćwiczyć, ale ostrożnie, bez przeforsowywania się, ze względu na brak "paliwa". W czasie postu każdy będzie nieco osłabiony, ale nie tak, jak to pokazują media, filmując strajkujących robotników. Zaraz po zakończonej głodówce przez kilka dni odczuwa się wyraźny przypływ siły. Więcej na temat głodzenia można dowiedzieć się z książek "Leczenie głodem" autorstwa Hermann Geesing i Adrian, a także "Lecznicza głodówka" Małachow.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowe odżywianie