Czy odchudzanie może opóźnić okres?

Czy odchudzanie może opóźnić okres?

Redakcja

2016-11-25

brak komentarzy

Mam okres, nie mam okresu, spóźnia mi się okres - kobiety powtarzają to przez długi czas, mniej więcej od 12 do 50 roku życia. Zdecydowanie mało kiedy okres określamy miesiączką lub menstruacją. Obojętnie na to jakiej nazwy używamy, pytania oraz wątpliwości powiązane z okresem pozostaną nadal takie same.

Okres a więc miesiączka, która jak w zegarku osiągamy przepisowo co 28 dni obecnie nie zdarza się nazbyt wielokrotnie - wiele kobiet posiada cykle niesystematyczne lub uskarża się na dysfunkcje menstruacji. Miewamy cykle krótsze lub dłuższe, wiele pań minimum raz do roku doznaje jakichś perturbacji z miesiączką. Przekonajmy się co mieści się w normie, a kiedy należy podyskutować o miesiączce z ginekologiem.

Czemu nie mam okresu?

Pierwotna recepta brzmi: Jesteś w ciąży, lub: To klimakterium. Ale przyczyn zatrzymania okresu okazuje się zdecydowanie więcej. Jeżeli miesiączki nie ma 2 tygodnie po spodziewanym terminie, a ty uprawiasz seks - zrób test ciążowy. Gdy dwie kreseczki się nie pojawią, przyczyną zatrzymania menstruacji może być silny stres lub uraz emocjonalny albo drastyczna dieta, która spowodowała nagłe obniżenie masy ciała. Czy odchudzanie może opóźnić okres? Bez wątpienia tak! Okres ustaje także wpływem szczególnie nasilonego wysiłku - taki kłopot przejawia wiele kobiet zawodowo trenujących sport. Okres może się zastopować również wskutek medykamentów przeciw depresji oraz przeciwlękowych i poszczególnych preparatów na nadciśnienie. Jeżeli te wszelkie przyczyny raczej ciebie nie dotyczą - pójdź do specjalisty, by skontrolować, czy nie chodzi tu o nazbyt znaczący zakres prolaktyny lub dysfunkcje działań tarczycy. Faktorem ustania miesiączek będą także cykle bezowulacyjne.

Czemu mój cykl jest nieregularny?

Jeżeli ostatnio zaczęłaś miesiączkować - to norma. Ciało zwykle wymaga 2 lat na unormowanie okresu menstruacyjnego. Zdecydowana większość kobiet miesiączkujących systematycznie co najmniej raz w roku przejawia opóźniony lub przyspieszony okres, u licznych z nas rozbieżności 2-3 dni pomiędzy cyklami to norma. Tym bardziej, że systematyczność okresów może zakłócić wiele determinant: zdenerwowanie, podróż oraz odmiana klimatu, zmęczenie, zarwane noce, nienormowany tryb życia, schorzenia (choćby standardowe przeziębienie) czy utrata wagi. Jeżeli mimo wszystko cykle zdecydowanie odbiegają w czasie między sobą lub są krótsze niż 23 dni lub dłuższe niż 35 dni - opłaca się pójść do specjalisty. Nieregularności mogą być sprowokowane przerostem endometrium, podwyższonym poziomem prolaktyny lub niedoczynnością czy nadczynnością tarczycy. Szczególnie krótkie cykle mogą dowodzić o endometriozie, długie (choćby 50 - 70 dni) o zespole jajników policystycznych.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Kankusta Duo Forte w promocji:
Kankusta Duo Forte
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 183 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

CiążaDiety